fbpx

LEXUS NA MILÁNSKÉM TÝDNU DESIGNU NASTÍNÍ BEZEMISNÍ MODEL BUDOUCNOSTI

Lexus se vrací na milánský týden designu s výstavou Time zahrnující dvě instalace s cílem představit nová originální díla na celosvětově největší akci v oblasti designu. Návrháři se inspirovali koncepčním modelem LF-ZC, tedy Lexus Future Zero-emission Catalyst, naznačujícím možnou podobu bateriového elektromobilu Lexus příští generace.

Ke zhlédnutí budou instalace Beyond The Horizon od Hidekiho Jošimota a 8 minut 20 sekund od Marjan van Aubelové. Společný motiv obou děl, tedy čas, reflektuje pokrok, jakého značka Lexus dosáhla v oblasti designu a výroby vozidel.

Výstava zkoumá, jak by se v éře softwarově definovaného hardwaru mohly zážitky a zkušenosti prakticky neomezeně přizpůsobovat na míru každému zákazníkovi, kdy by design v budoucnosti dokázal hladce předvídat potřeby jednotlivce a vyvíjet se společně s ním.

Výstava zahrnuje dvě instalace na jednom místě. Halová „BEYOND THE HORIZON“ Hidekiho Jošimota (Tangent) představuje mobilitu příští generace, která prostřednictvím softwaru pokračuje ve svém neomezeném vývoji; do pohlcujícího prostoru této instalace návštěvníky láká hudební doprovod od Keičira Šibuji.

Venkovní instalace „8 minut 20 sekund“ od Marjan van Aubelové dokládá sdílený zájem autorky a značky Lexus prosazovat v roli průkopníka nové přístupy k designu a technologiím na cestě k uhlíkově neutrální budoucnosti.

Součástí obou instalací je LF-ZC, koncept elektromobilu příští generace značky Lexus, poukazující na to, jak synergie hardwaru a softwaru dokáže od základu proměnit vnímání samotného automobilu.

Lexus na milánském týdnu ve spolupráci s mnoha předními návrháři a výtvarníky pravidelně vystavuje již bezmála 20 let s cílem nabízet návštěvníkům pohlcujících zážitky. Na seznamu talentovaných tvůrců najdeme řadu mezinárodně uznávaných jmen, jakými jsou kupříkladu Philippe Nigro, Sou Fudžimoto, Rhizomatiks, Germane Barnes nebo Suči Reddyová.

Výstava „Time“ bude veřejně přístupná od 16. do 21. dubna 2024 v Art Point and Art Garden v prostorách Superstudio Pìu v proslulé milánské čtvrti Tortona.

Poznámky pro redaktory:

Podrobnosti akce

Termín: Pro zástupce tisku: 15. dubna 2024, 10:00–20:00; pro veřejnost: 16.–21. dubna 2024, 10:00–21:00

Místo konání: Art Point and Art Garden, Superstudio Più, Via Tortona 27, 20144 – Milán, Itálie

Výstava:

– Instalace „BEYOND THE HORIZON“, autor: Hideki Jošimoto/Tangent (Art Point)
– Instalace „8 minut 20 sekund“, autorka: Marjan van Aubelová (Art Garden)

Profil návrháře – Hideki Jošimoto / Tangent

Hideki Jošimoto, zakladatel mezinárodní návrhářské a inovační značky Tangent, je historicky prvním vítězem soutěže Lexus Design Award z roku 2013, kdy byl ještě studentem londýnské Královské vysoké školy umění (Royal College of Art). O jeho vítězný návrh osvětlení „INAHO“ projevili zájem pořadatelé výstav z celého světa; autor jej následně dokázal proměnit v komerční produkt.

Hideki Jošimoto se specializuje na progresivní spojení designu a konstrukce. Vedle tvorby návrhů a konceptů pro světové luxusní značky (jako např. Hermès) se angažuje i v řadě dalších oblastí, od technologického rozvoje nových obchodních příležitostí až po návrhy pro města. V posledních letech se zabývá otázkami vývoje a přenosu japonské kultury; sem spadá i založení mezinárodní iniciativy Craft x Tech, jejíž ambicí je propojovat tradiční japonská řemesla se špičkovými technologiemi.

Tangent je návrhářské a konstrukční studio, jehož cílem je prosazovat myšlenku „postupného začleňování technologií do života a času lidí, namísto jejich vnucování“. Uvedené pojetí spolupráce odpovídá i vazbám, které chce Lexus vytvářet mezi svými zákazníky a mobilitou.

https://www.tngnt.uk/


Profil návrhářky – Marjan van Aubelová / Marjan van Aubel Studio

Nizozemská autorka solárních návrhů Marjan van Aubelová ve své práci zkoumá inovace spojující sluneční světlo a technologie na podporu udržitelné budoucnosti. Je ředitelkou Marjan van Aubel Studio, které stojí za oceňovanými kreativními díly zaměřenými na začleňování sluneční energie do všedního života.

S odkazem na kreativní principy svého studia pak uvádí: „I nadále chceme vytvářet budoucnost, která spojuje udržitelnost, design a solární technologie, podporovat trvalé změny prostřednictvím solárních návrhů a přispívat k využití sluneční energie jejím začleňováním do každodenního života prostřednictvím budov a objektů. O to se snažím.“

Tato idea odpovídá návrhářským vizím značky Lexus a její snaze, aby bateriové elektromobily přinášely lidsky zaměřené hodnoty a zkušenosti.

Van Aubelová absolvovala magisterský program produktového návrhářství na Královské vysoké škole umění (Royal College of Art) a dále bakalářské studium na Rietveld Academy Design Lab. Spolupracuje s předními globálními značkami, jako např. Cos, Timberland a Swarovski, s cílem urychlit prosazování sluneční energie v rámci globální energetiky. Mezi nejvýznamnější díla uvedeného studia patří „Sunne“, „Current Table“, „Power Plant“ a návrh střechy nizozemského pavilonu na Světové výstavě Expo 2020 v Dubaji.

https://www.marjanvanaubel.com/


Profil skladatele – Keičiro Šibuja

Japonský skladatel, hudebník a umělec působí v Tokiu a Paříži. Absolvoval obor hudební kompozice na Tokijské univerzitě múzických umění. Ve své práci se zaměřuje na nejmodernější elektronickou hudbu, klavírní sóla, operu, filmovou hudbu a zvukové instalace.

Šibuja v roce 2012 prostřednictvím programu Vocaloid složil operu „The End“ s Hatsune Miku v hlavní roli. Uvedené dílo se poprvé představilo v pařížském Théâtre du Châtelet s použitím kostýmů od návrhářů značek Louis Vuitton a Marc Jacobs; opera posléze zavítala do dalších divadel po celém světě. V roce 2018 Keičiro Šibuja představil další své dílo s názvem „Android Opera“. V této opeře vystupuje android vybavený umělou inteligencí, který zpívá a současně diriguje orchestr. V roce 2021 byl Keičiro Šibuja Novým národním divadlem v Tokiu pověřen složením opery „Super Angels“. V roce 2022 na Světové výstavě Expo 2020 v Dubaji představil dílo „Android Opera MIRROR“. Kompletní 70minutová verze této opery měla premiéru v pařížském Théâtre du Châtelet.

Keičiro Šibuja je též uznávaným tvůrcem filmové hudby. V letech 2020 a 2021 obdržel filmovou cenu Mainiči na 75. ročníku Mainichi Film Awards a dále cenu japonské filmové kritiky (30th Japan Movie Critics Award) za snímek Midnight Swan (Půlnoční labuť).

Keičiro Šibuja se prostřednictvím svého díla snaží posouvat hranice technologií, života a smrti.

http://atak.jp/en/

Nenašli jste, co hledáte? Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit.

Kontaktujte nás